صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم شب یلدا در بلغارستان

برگزاری مراسم شب یلدا در بلغارستان

برگزاری مراسم شب یلدا در بلغارستان

زبان آموزان دوره آموزشی مقدماتی و متوسطه  زبان فارسی در بلغارستان، با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اساتید زبان فارسی بمنظور آشنائی با فرهنگ و آداب ورسوم ایران شب یلدا را گرامی داشتند.

در اين مراسم محمد علی کیانی در سخنان کوتاهی این شب را شب تولد خورشید نامید و رسوم ایرانیان را در این شب یکی از جلوه های ممتاز فرهنگ مردم ایران زمین خواند.

رایزن فرهنگی کشورمان این شب را نزدیک به کریسمس مسیحیان خواند و به تحقیق های گسترده در مورد تاثیر پذیری اقوام مختلف و ادیان متفاوت از آداب و رسوم ایرانیان سخن گفت و فرارسیدن کریسمس و سال نو میلادی را نیز به دانشجویان و پیروان حضرت عیسی مسیح (ع) تبریک گفت.

کیانی ، رایزنی  فرهنگی ایران در بلغارستان را خانه ی دوستداران فرهنگ و تمدن ایران  خواند و حمایت همه جانبه‌ی خود را از برگزاری مراسم های ایرانی-اسلامی در بلغارستان را افتخاری برای خود دانست و به تشویق دانشجویان پرداخت. ایشان تصمیم دانشجویان را در زبان فارسی آموختن بسیار صائب خواند که موجب خواهد شد در زندگی از خرد ایرانی-اسلامی بهره ها ببرند.

در ادامه مراسم  نبی الله معصومی استاد زبان فارسی در مرکز رایزنی فرهنگی، در صحبت هایی از درس‌های اخلاقی انسان از طبیعت نام برد و پایان شب تیره را روشن خواند و از دانشجویان خواست که این آموزه را در زندگی فردی خود به کار بگیرند و در سختی ها این را بدانند که در نهایت شب بلند و تاریک هم سحر خواهد شد.

وي ادبیات فارسی را بی بدیل و اعجاب برانگیز خواند که عقل عاقلان را متحیر می کند و دلهای نغز بینان را بر می آشوبد و از تشبیهات زلف معشوق به درازی شب یلدا در شعر فارسی سخن گفت و از صائب تبریزی برای دانشجویان چنین خواند:

می کند زلف دراز تو با دلهای حزین

آنچه با خسته روانان شب یلدا نکند

وي همچنین شب یلدا را شب هجران خواند که با دمیدن نور معشوق به صبح روشن بدل می شود و این نگاه را البته نگاه سعدی خواند:

شب عاشقان بی دل چه شبی دراز باشد

تو بیا کز اول شب در صبح باز باشد

استاد زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان  همچنین اظهار امیدواری نمود که زبان آموزان خود را به نحوی مجهز به زبان شیرین فارسی کنند که بتوانند در از دریای فرهنگ غنی ایرانی، مرواریدهای دانش و معنویت را استخراج کنند. این دانش آموخته علم و فلسفه که به زبان و فرهنگ فارسی علاقه ی وافر دارد، زبان آموزان را دعوت نمود تا وارد دنیای زیبای ادب فارسی شوند و همراه حافظ به میخانه ی عشق روند و همراه مولانا در آسمان عرفان طیران کنند و از فردوسی خردمندی و شجاعت بیاموزند و همراه نظامی گنجوی داستان عاشقانه ی خسرو و شیرین را بخوانند و در بوستان و گلستان سعدی بوی عشق را استشمام کنند و همراه امام خمینی (ره) از "چشم بیمار یار، بیمار شوند" و از خیام نگاه دقیق و اخلاقی را بیاموزند. 

معصومی در ادامه به حافظ، شخصیت معنوی و غنای شعر او سخن گفت و به فرهنگ ایرانیان در  فالگیری از شعر او اشاره نمود و با قرائت چند غزل از حافظ زیبایی لفظ و معنا را برای زبان آموزان بیان کرد.

وي در نهایت برای یکی از زبان آموزان که به قید قرعه انتخاب شده بود، فالی از حافظ گرفت که موجب شوق بی اندازه ی حاضران شد.

در این شب به یاد ماندنی، زبان آموزان با رایزن فرهنگی و اساتید زبان فارسی عکس یادگاری گرفتند و در حین پذیرایی، مراسم شب یلدا را به صحبت در مورد ایران و زیبایی های ایران گذراندند.


١١:١٢ - جمعه ٣ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٨٠٣٨    /    تعداد نمایش : ١٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 298963 | بازدید امروز : 67 | کل بازدید : 422171 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 0.7187